Yapılan araştırmalara göre KOBİ’lerin %77,6’sı pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorlar. Ayrıca %32’si de bunun için ciddi bir bütçe ayırıyor.

Ancak yapılan en büyük hatalardan biri sosyal medya hesabı açmak ile sosyal medya pazarlaması yapmak birbirine karıştırılabiliyor. Pazarlama yapamayan hesaplar kullanıcı çekemiyorlar ve yapılan kampanyalardan bir sonuç alamıyorlar.

Dijital Dünya’nın büyük kitlelere ulaşabilmesiyle geleneksel reklam yöntemleri yerini öncelikli olarak sosyal medya reklamlarına bıraktı.  Artık işletmeler hem satışlarını arttırmak hem de marka bilinirliği yaratmak için reklam stratejilerinde yeniliğe gidiyorlar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi KOBİ’lerin %77,6’sı pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorlar. Ayrıca %32’si de bunun için ciddi bir bütçe ayırıyor. Ancak bunu yaparken reklamlarınızı hangi mecrada yayınlayacağınıza çok dikkat etmelisiniz.

 

Küçük İşletmeler tarafından yapılan en büyük hatalardan ilki her platformda reklam vermek!

Sosyal medya platformlarının kullanıcı tabanı birbirinden farklıdır. Örneğin; Facebook’tan oluşturduğunuz kampanyalar ile doğrudan son kullanıcıya ulaşabiliyorken Linkedln ile işletmeler arası kampanyalarda daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Bir diğer önemli hata ise; küçük işletmelerin hedef kitlelerini doğru analiz edememesi. Hedef kitle analizi doğru yapılamayan reklamların sonuçlarında maliyet artışları görülür ve  arzu edilen kitleye ulaşım sağlanamaz. Bununla doğru orantılı olarakta o reklamdan verim alınamaz.

Günümüzde birçok kişi için sosyal mecralarda bir hesap açmak yaklaşık 10 dakikalık bir işlemdir. Diyelim ki işletmenizin hesabını maksimum 1 saat içerisinde açtınız. Peki ya sonra? Bundan sonraki adım kaliteli içerik üretimi ile kullanıcıları hesabınıza çekmek olacaktır. Genellikle küçük işletmeler bu nokta da ne yapacaklarını bilemiyor ve hesaplar dağılıyor.

 

Sadece Tanıtım Yeterli Değil!

Küçük işletmeler sosyal medya hesaplarının aktif olmasının hemen ardından satışlara çok fazla odaklanarak ticari promosyonlara başlamak istiyorlar. Satış olarak nihai hedefe sahip olmanın yanlış bir tarafı olmamasına rağmen bunun sonucu olarak sosyal medya takipçileri sayfanızı terk etmeye başlayacaktır.

Sosyal medya stratejilerinin temelinde farkındalık yatar. Buna önem vermeden sadece satış ve tanıtım odaklı olan işletmeler takipçi kaybeder. İçerikleriniz paylaşılmıyor ve yorum almıyorsa sosyal medyada varlığınızı sürdürmeniz çokta mümkün olmayacaktır.

İnsanlar Günde ortalama 2 saat 46 dk sosyal medyada vakit geçiriyorlar. Dolayısıyla doğru hedef kitleyi bulduktan sonar onlara ulaşmak zor değil. İhtiyacınız olan tek şey doğru strateji!